PPPD – častá chronická porucha rovnováhy

PPPD – častá chronická porucha rovnováhy

Mária, 52r. Moje ťažkosti začali prvýkrát v roku 2014. Ráno po zobudení a posadení na posteli sa mi silno točila hlava, bolo mi na zvracanie a aj keď ťažkosti trvali len pár sekúnd znova a znova sa opakovali pri líhaní alebo otáčaní  na posteli. Našťastie tieto závraty po niekoľkých dňoch ustúpili. V ORL ambulancii mi povedali, že som pravdepodobne mala BPPV. O nejaký čas sa mi objavovať pocity kolísania a nerovnováhy, hlavne vo veľkých, preplnených priestoroch, napríklad keď som šla do nákupného centra. Mala som pocit, že nezvládnem prejsť cez obchod a nakúpiť. Niekedy pomohlo sa držať nákupného vozíka, ale niekedy nie. Do supermarketov radšej takmer vôbec nechodím.

Peter, 58r. v máji tohto roku som prekonal cievnu mozgovú príhodu. Prejavila sa okrem iného aj výrazným točením hlavy. Ležal som na Neurológii a po liečbe našťastie ťažkosti ustúpili a niekoľko mesiacov som sa mal dobre. Pred pár týždňami sa však moja rovnováha výrazne zhoršila. Cítim sa rozkolísaný, mám problém prejsť cez cestu, v rušenej premávke sa cítim celkom dezorientovaný. Som z toho veľmi nešťastný

PPPD – persistent postural perceptual dizziness je častá chronická (dlhotrvajúca) porucha rovnováhy, ktorá môže výrazne zhoršovať kvalitu života pacientov a pacientiek. Typicky sa objavuje po prekonaní iného akútneho závratového stavu.

Aj keď sú príznaky PPPD známe už veľa rokov, toto ochorenie bolo definované až v r. 2017. Predtým sa hovorilo o fobickom posturálnom vertigu, vizuálnom vertigu alebo chronickej subjektívnej nerovnováhe.

Čo skratka PPPD znamená?

Persistent – pretrvávajúca: cítite poruchu rovnováhy väčšinu dní počas najmenej 3 mesiacov.

Postural – posturálna: nerovnováha sa zhoršuje vo vzpriamenej polohe tela (v sede alebo stoji).

Perceptual – percepčná: cítite závrat, vnímate seba alebo vaše okolie „bez rovnováhy“.

Dizziness – nerovnováha, závrat: máva charakter hojdania alebo kolísania (nie točenia).

Ako PPPD vzniká?

Pre pocit dobrej rovnováhy je potrebná koordinácia viacerých systémov – rovnovážneho systému vo vnútornom uchu a mozgu, zrakového aj pohybového systému. Za normálnych okolností je práve informácia z vnútorného ucha pre mozog akási „referenčná hodnota“ pre ostatné systémy. Polohu hlavy a tela vo svojom okolí vnímame automaticky.

Pri PPPD dochádza k poruche vyladenia týchto systémov. Aj keď nemusí byť zrejmá porucha v žiadnej z týchto častí, pri PPPD nie sú navzájom synchronizované. Pacienti a pacientky sa tiež viac zameriavajú na zrakové informácie, ktoré však môžu byť často klamlivé. Výsledkom je, že cítite nerovnováhu.

Príznaky

Ak máte PPPD, cítite nerovnováhu viac dní, ako sa cítite dobre. Môže trvať niekoľko hodín a zhoršovať sa v priebehu dňa, alebo sa môže objavovať a ustupovať nepredvídateľne.

Nerovnováhu pri PPPD pacienti a pacientky popisujú ako hojdanie, nestabilitu, akoby boli na lodi alebo sa kolísali na vlnách. Počas dňa sa môže objaviť bez akéhokoľvek spúšťača, alebo ju môže zhoršovať keď:

stojíte vzpriamene alebo meníte polohu,

pohybujete sa (chôdza) alebo ste v dopravnom prostriedku, ktorý sa hýbe (auto, vlak, autobus),

máte veľa zrakových podnetov (sledujete regály v obchode, skrolujete v mobile…).

Ďalšie príznaky pri PPPD sú:

brain fog (mozgová hmla),

krátkotrvajúca porucha pamäte,

ťažkosti s koncentráciou.

Pri PPPD sa môžete cítiť oddelení od svojho tela alebo okolia. Kvôli PPPD sa niekedy ľudia vyhýbajú aktivitám, ktoré im ťažkosti zhoršujú.

Príčiny PPPD

PPPD zvyčajne vzniká po spúšťacej udalosti, najmä ataku vertiga alebo nerovnováhy, najčastejšie to býva:

akútne vertigo,

BPPV (benígne paroxyzmálne polohové vertigo),

úraz hlavy, otras mozgu,

Menièrova choroba,

panický atak,

cievna mozgová príhoda (CMP),

vestibulárna migréna,

vestibulárna neuritída.

Pri PPPD si Vaše telo „zapamätá poruchu rovnováhy“, aj keď už pôvodné ochorenie ustúpilo. Pacienti a pacientky si potom automaticky zostávajú nadmerne uvedomovať polohu svojho tela a okolia, čo môže viesť až k úzkosti.

Rizikové faktory

Ženy sú postihnuté 4-krát častejšie ako muži.

Introvertný typ osobnosti. Zameriavajú sa viac na svoje vnútorné myšlienky a pocity.

Hypervigilancia je stav zvýšenej ostražitosti a vnímanie zmyslových podnetov ako ohrozujúcich (napr. pocit ohrozenia pádom aj len pri miernom hojdaní v stoji). Býva spojená s úzkosťou.

Negatívne vnímanie choroby.

Depresívna a úzkostná porucha.

Ako sa PPPD diagnostikuje?

Neexistuje žiaden špeciálny laboratórny test alebo vyšetrenie rovnovážneho systému na potvrdenie alebo vyvrátenie diagnózy PPPD. Výsledky vyšetrení môžu byť úplne v norme, prípadne odhalíme pôvodné ochorenie, ktoré bolo spúšťačom pre vznik PPPD.

PPPD sa diagnostikuje na základe kritérií Bárányho spoločnosti z r. 2017:

PPPD je chronická vestibulárna porucha definovaná kritériami A-E
A1 alebo viac príznakov nerovnováhy, nestability alebo nerotačného vertiga prítomné väčšinu dní počas 3 mesiacov. Príznaky trvajú dlhší čas (hodiny), ale ich intenzita sa môže meniť. Príznaky nemusia byť prítomné počas celého dňa.
BPretrvávajúce príznaky sa objavujú bez konkrétneho spúšťača, ale zhoršujú ich tieto 3 faktory:
Vzpriamená poloha
Aktívny alebo pasívny pohyb
Pohybujúce sa zrakové podnety alebo komplexné zrakové vzorce
CPorucha je vyvolaná ochoreniami, ktoré sa prejavujú ako závrat, nestabilita a nerovnováha – akútne, epizodické a chronické vestibulárne syndrómy, iné neurologické alebo psychologické ťažkosti.
DPríznaky spôsobujú úzkosť alebo zhoršenie fungovania v bežnom živote.
EPríznaky nie je možné vysvetliť iným ochorením alebo poruchou.

Ako sa PPPD lieči?

Na zmiernenie ťažkostí sa využíva:

Poučenie o charaktere ochorenia, pochopenie mechanizmu ťažkostí umožňuje pacientom a pacientkám, aby sa so svojou diagnózou vysporiadali.

Vestibulárna habituácia znamená navyknutie si a postupné tolerovanie pohybov a situácií, ktoré Vám vyvolávali nerovnováhu až úzkosť. Habituáciu je možné nacvičovať v domácom (chôdza po schodoch, zrakové vnemy…) aj vonkajšom prostredí (ulica, nákupné centrá…). Cvičenia je vhodné vykonávať bezpečne, so sprievodcom.

Vestibulárna rehabilitácia umožňuje pomocou opakovaných cvičení kompenzovať poruchu rovnovážneho systému, naučiť mozog nahradiť výpadok inou informáciou. Využíva sa hlavne po ochoreniach spôsobujúcich oslabenie funkcie rovnovážneho aparátu (napr. vestibulárna neuritída, po operácii vestibulárneho schwanómu, pokročilé štádiá Menièrovej choroby…).

V našej ambulancii na vestibulárnu rehabilitáciu odporúčame Rehabilitace poruch rovnováhy – návod pro pacienta.

Psychoterapia. Aj keď PPPD nie je psychické ochorenie, psychoterapia Vám pomôže zvládať úzkosť, zlepšiť sebaistotu a vysporiadať sa s príznakmi, ak už nastanú.

Medikamentózna liečba. Využívajú sa antidepresíva (SSRI a SNRI).

ilustračný obrázok vytvorený pomocou bing

Leave a Reply

Your email address will not be published.